Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Тази вечер стотици жители и гости на Стара Загора се включиха в 19-ото издание на Нощта на изкуствата, която отново обедини културните институции в града в една запомняща се вечер, изпълнена с разнообразни събития и арт преживявания.
В рамките на мащабното културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за посетители, като предложиха богата програма от изложби, музикални концерти, литературни четения и астрономически лекции.
Една от акцентите на Нощта беше откриването на изложбата „Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.)“, която е подредена в единствения по рода си Музей на религиите. Експозицията беше открита от директора на Регионалния исторически музей Петър Калчев, началника на отдел „Култура“ в местната администра
Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.
Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.
„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.
Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo
Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.
Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова.
Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п
Балетният спектакъл "Жизел" ще бъде представен на 10 ноември (неделя) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Хореографията е на Жан Корали и Жул Перо, а постановката е на проф. Петър Луканов. Сценографията е на Иван Савов, костюмите са на Елка Тодорова, художествен ръководител е Весела Василева, а помощник-режисьор е Елена Колева.
В образа на Жизел ще се превъплъти Елизабета Форменто от Италия, а публиката ще види кубинския балетен артист Яниер Нода като Алберт.
"Вече сме танцували "Жизел" в Пловдивската опера. Обожаваме да се представяме в България, където балетът е много популярен, а театрите са красиви. Градовете са прекрасни, а хората са много мили, посрещат ни винаги топло", казват двамата гост - солисти.
По думите им "Жизел" е емблематичен и магически балет, който носи дълбоко послание
Независимото пространство за изкуство и култура в София – Culture Lab, празнува 10-годишнина – на 10 ноември.
За вас вратите си ще отворят десетки ателиета на родни и чуждестранни артисти, както и залите за въздушна акробатика, rc car drifting и скейтпаркът, разказват организаторите. По думите им това е място, направено с много любов от артисти за артисти.
По повод юбилея, Culture Lab Gallery отваря врати с изложба на артисти от сградата. Ще бъдат показани творби на Иво Илиев-Yeto, Крум Балджийски, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Инчовски, Филип Якобсон, Анита Арсова, Васил Братанов, Лидия Иванова, Пламен Петков-Тегавия, Велислав Кертиков, Давид Хъкинс, Чудомир Драгнев- Looneytools, Стив Уидърс, Крум Вълков, Кирил Станоев, Васил Василев - Welding King, Иво Ангелов, Гери Табакова, Антон Иванов, Тайфун Хасан, Милко Дюлгеров.<
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява козметичната линия „Дали“, пусната през 1983 г.
Рядък експонат, който притежателите на колекцията показват за първи път в Ямбол, е дамска чанта на творческия тандем Салвадор Дали и дизайнерката Елза Скиапарели. Създадена е по дизайн на Дали, а в нея има фенерче и тайно отделение за гребен с огледало. От всяка страна на огледалото има отделение за червило или парфюм, магнетизирано в долната част, така, че артикулът да не изпадне. Металната вътрешност е с 24-каратовo златно покритие, с гравиран детайл от две морски нимфи.
В изложбата могат да бъдат разгледани и лични вещи – оригинални предмети с автографи на Гала – жената на живота му и негова муза. Показани са и две игли за вратовръзка, надписана на ръка на каталунски пощенска картичка от чичо му Хосе Дали, книгата на сестра му Ана Мария Дали Salvador Dalí: vu par sa soeur („Салвадор Дали: видян от сестра си“), с посвещение и автограф на каталунски.
Куратори на изложбата са Василий Кесаури и Александр Кесаури. Организатори са община Ямбол и Културно-информационен център „Безистен“ в партньорство с Art Expo SIA (Латвия) и Колекция „Кесаури“ (Франция).
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.
Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.
Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.
Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.
Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.
Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.
„Киното ми даде възможност
Юлиана Текова подрежда нова изложба в столичната галерия за съвременно изкуство Hostgallery.
Експозицията „Променливи състояния“ ще бъде открита тази вечер и ще продължи до 28 октомври, съобщават домакините на събитието.
Заедно с няколко малки живописни картини, Юлиана Текова ни изненадва и с едно петметрово свободно артистично платно без рамка, специално създадено за нейната най-нова изложба, посочват от екипа.
„Различните състояния на пейзажа в изложбата акцентират върху тази променливост и постоянно движение. Живописните работи в изложбата присъстват повече като живописен процес, отколкото като окончателени обекти-картини. Изложбата е продължение на проект в развитие, отнасящ се до идеята за утопични визии, въображаеми или реални пространства, които преформулират и разширяват мисленето за реалността и творческия процес. Както е и израз на п
Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.
Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври.
Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.
Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.
Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да